Maďarsko

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Maďarská republika
Мадяристан Козататарсасаки
Vlajka Maďarská vlajka.png
Základné údaje
Mapa HungryHungayry.JPG
Štátne zriadenie kráľovská republika resp. prezidentská monarchia, onedlho Maďarsko bez hraníc
Úradné jazyky panónska fínčina, rumunčina, rómčina, ázijské dialekty, ugrofínsky žalospev
Hlavné mesto Budapešť (nie, nie je to Bratislava)
Najväčšie mesto Budapešť (nie, nie je to Bukurešť)
Členenie Od Dunaja po Tisu
Najvyšší bod Komín búdovy parlamentu v Búdapešti (98 m p. m)
Najdlhšia rieka Dunai (časť)
Národná hymna Maďari vyžijú (Magyrö ött potyázik, bázmek)
Demografia
Rozloha cca. 65 000 km² (počas prvej polovice 20. storočia rôzne veľké kusy odpadávali)
Počet obyvateľov takmer 10 miliónov, z toho tretina Indov
Hustota osídlenia moc
Susedia SlovenskoFélvidék, Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko, Rumélia, Srbsko, Kosovo, Chorvátsko, Slovinsko, Rakúsko, Poľsko.
Ostatné
Dedičný prezident Kinga Göncz III., panónsky vojvoda a kráľ
Premiér kráľ Bajnai Gordon Freeman
Národný hrdina Ján Slota (od roku 2000)
Zakladateľ štátu Béla Kunda, 1919
Mena 1000 hufnágelov (1000 HUF)
internet tld .hu

Maďarsko (maďarsky "Magyartóthszágh" alebo "Félbalkán", pod vplyvom malopoľštiny aj "Wengrü") vzniklo po sprisahaneckej dohode medzi profesorom Tomášom Garrigue Mäsiarikom (Bohémia) a generálom Carlom Mannerheimom (Fínsko) o vytvorení autonómneho územia pre Fínsku menšinu v Panónii (Karpatská kotoľňa). Po kolapse autonómie vedenej Béla Kundom (mal Rád maďarskú republiku), nastáva spoločenská zmena, keď Rumunmi dosadený admirál Horty vystavuje svoj kmeň silnému turecko-židovskému vplyvu, čo sa prejavilo aj systematickým jazykovo-kultúrnym vzďaľovaním sa Panónskych Fínov od Fínov Polárnych (viď fonetický prepis pozdravu prevzatého zo stepnej semitčiny „bizónlátašrot“).

História[upraviť]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Veľká Morava
Maďarská garda

Územie dnešného VÚC Dolné Slovensko bolo od nepamäti (minimálne 1000 rokov P.V.T. ) osídlené Staršími Slovákmi, Starými Slovákmi a Staršími Starými Slovákmi; v náhodnom poradí (náhodné poradie podľa §117, odst. c) zákona 23/2013 Zb. zastupuje prvočíslo na súdoch druhej inštancie)

Prvým známym vládcom územia bol Samo (čítaj Šamő). Ako už vyplýva z jeho mena išlo o samovládu t. j. vládol (okrem svojho dobytka) len sám sebe.

Ďalšími vládcami boli Pribina, Môjmier (česky Mojmír), Rastislav, Svätopluk a ďalší. Títo už zastávali funkciu prezidenta do ktorej boli zvolení v demokratických voľbách.

V roku 1536 zvíťazili Maďari nad svojimi bratrancami Poliakmi v známej bitke pri Mohácsi, čím uchránili južnú Európu pred kristianizáciou.

V nasledujúcom období bolo územie poskytnuté na spravovanie etnickým Slovákom, neskôr rodu Hamburgerovcov, a od roku 1919 do roku 2007 opäť etnickým Slovákom.

V roku 1919 bol dosadený komunistický Samo-vládca Béla Kunda. Jeho vláda však nebola úspešná. Za pomoci Rumunov, v roku 1922, uskutočnil Admirál flotily šlapacích bicyklov pochod zo Segedu do Pešti a ujal sa moci. Horty rozvíjal najmä poľnohospodárstvo - pestovanie bavlny a chov Turulov. V Ruskej občianskej vojne bojoval za Juh. Jeho vláda bola mimoriadne úspešná a trvala až do roku 1954, kedy bola za pomoci Fínskej vlády nastolená v Maďarsku konečne demokracia. Maďarsko však čoskoro stratilo pre Fínsko význam, keď medzi ním a Českom vznikol v roku 1963 nový Poľský štát. V roku 1999 intervenovalo Maďarsko v siedmej Balkánskej vojne za Srbsko proti Chorvátsku, za čo bolo kruto bombardované Lordom Clintonom a Spojenými štátmi. Vojna skončila úplnou okupáciou Maďarska. Americká armáda má odvtedy na jeho území svoje základne.

Od roku 2002 existovali snahy vlády etnických Slovákov o znovuzačlenenie tohto územia pod vládu cára Mikuláša, nakoľko územie zaostávalo v ekonomických reformách a ekonomickom raste za Slovenskom. Tieto snahy vyústili v roku 2007 k pričleneniu k územiu Slovenska a premenovaniu na Dolné Slovensko. Z dôvodu tejto udalosti bolo hlavné mesto premenované na Slotapešť (podľa splnomocnenca vlády SR pre pripojenie Maďarska k Slovensku).

Stotisícročná história Maďarska sa stala vďačným námetom stovák filmov (Boj o oheň), hymnických piesní, hrdinských legiend, či knižných titulov (Jerguš Ferko - Maďarské (seba)klamy).

Z maďarskej učebnice dejepisu: "Starí Maďari položili základy pravdepodobne všetkých vedných disciplín. Ich žiakmi boli Mongoli, Tatárostanci, Chazari, či Slovania. Ich slovná zásoba nepoznala hraníc, ich písmo neskôr zrekonštruovali Latinčania."

Obyvateľstvo[upraviť]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Maďari


Známy slovenský klérofašista Janči S. definoval etnologický vývoj maďarského národa takto: "Maďarské mongoloidné kmene sem dorazili na malých chlpatých koníkoch. A pozostatky týchto prišelcov a nomádov sú na území dnešného Maďarska veľmi stenčené. Ich slávny Štefan, ktorý bol uhorský a nie maďarský kráľ, ktorý viac rozprával po nemecky ako po maďarsky, spravil jednu zásadnú vec. Spojil sa so slovenskými kniežatami a franskými rytiermi a týchto Mongolov vyvraždil. Terajší takzvaný maďarský národ má teda geneticky veľmi ďaleko od Mongolov, ktorí sem pricestovali na tých hnusných koníkoch. To im spravil ich slávny Štefan, vyvraždil ich kvázi predkov". (v rozhovore pre volebný časopis SNS Desiatka, máj 2010)

Hospodárstvo[upraviť]

Feferónky určené na slovenský trh sú vyberané veľmi starostlivo

Maďarsko pestuje papriku, vyrába Bikavér a Ikarusy. Sľubne sa rozvíjajúcim odvetvím je aj výroba salámy zo zbytkov ich národných hrdinov (napr. Rákoczi paprikás szalámi)

Maďarskou menou je forint, nazývaný aj HUF, čo je odvodené od zakladateľa svetovej ekonómie Pištu Hufnágela (Hufnágel Pistván) a prvého prezidenta Maďarskej svetovej národnej banky. Mena je krytá vyššie spomínanou paprikou, vďaka čomu je mimoriadne stabilná a celý svet ju chce (okrem Švajčiarov, v ktorých frankoch majú, zhodou okolností, všetci Maďari pôžičky).

V nedávnej minulosti boli Maďari preslávení svojim staviteľstvom. Ich najznámejším dielom je búdova Maďarského parlamentu. Toto je však už minulosť a búdova je v tak dezolátnom stave, že Maďarský parlament musí zasadať v priestoroch Univerzity v Komárne. Niektorí geografi však tvrdia, že nejde o úpadok staviteľstva, ale o vyjadrenie skutočnosti, že po návrate kráľa, predpovedanom už na 21.12.2012, nebudú parlament, a teda ani búdova, naďalej potrebné.

Pozri aj[upraviť]

Necyklopedické štáty

Globe.jpg

 AbsurdistanFlag of the People's Republic of Antarctica.PNG AntarktídaFlag of Byzantine Empire.png Byzantská ríša500px-Flag of the Soviet Union (1923-1955) svg.png CCCPCzechoslovakia COA 1961-1989 svg.png ČeskoslovenskoFranská ríšaFlag of San Francisco svg.png HollywoodInternet Connection Tools.png InternetMeliško minca.jpg Kráľovstvo ŠumavyNáhorná Mikzícia.png MikzickoMoravia.png MoravaÇobanoğlu flag.png OsmaniNaval Ensign of Austria-Hungary.png Rakúsko UhorskoRim vlajka.png Rímska ríšaWar Ensign of Germany 1938-1945.png Tisícročná ríšaFlag of Free France.png Veľké UhorskoBarbary ensign.gif Veľká Morava


Tieto sú vraj naozaj:
Afg 3D 12.png AfganistanFlag of England.png AnglickoFlag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosna a HercegovinaStandard of the President of Bulgaria.png BulharskoFlag Czech republic.jpg ČeskoFlag of Montenegro.svg Čierna HoraNew Chinese Imperial Flag.png ČínaFlag of Dubai.png DubajFlag of Egypt.png EgyptEu flag.jpg Európska úniaState Flag of Finland (bordered).png FínskoFlag of Free France.png FrancúzskoAlternative flag of greece 2.svg.png GréckoFlag of the Netherlands.svg HolandskoFlag hnkg.png Hong KongCroatian flag.png ChorvátskoFlag-of-Israel 12.png IzraelFlag of India 12.png IndiaNaval jack of Ireland.svg ÍrskoFlag of Japan.png JaponskoCannabis marijuana leaf parody flag.gif KanadaKosovo State Flag.png KosovoFlag of Cuba 12.png KubaFlag of Libya.svg LíbyaHunFlag.JPG MaďarskoFlag of Mongolia.png MongolskoFlag of Germany (state).png NemeckoFlag of Norway.svg.png NórskoFlag of Poland (with coat of arms).svg PoľskoAustrian State flag.png RakúskoFlag of Romania 12.png RumunskoFlag of Russia.png Rusko500px-Flag of Slovakia.png SlovenskoFlag of Slovenia.png SlovinskoFlag of Switzerland2.png ŠvajčiarskoFlag of Serbia.png SrbskoFlag of Italy.png TalianskoFlag of Turkey 12.png TureckoUkr vlaj.png UkrajinaFlag of America.png USAFlag of the United Kingdom.png Veľká Británia