Mrtko

Zo stránky Necyklopedia
(Presmerované z Krtko)
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Jůů Hele
Kliknite na tlačidlo play pre vypočutie mrtka.

"Mrtka z krtka!"

- anonym
Bird hand.png
>>Chcel by som žiť život krtka, cez deň spí a v noci trtká tiež<<


Mrtko (nár. aj mŕtko) je výraz označujúci mŕtveho krtka. Každý z nás v podstate vie, že stretávame iba mŕtvych krtkov a nikdy nie živých. Pretože sú však doložené aj prípady živých (resp. neživých) mrtkov, môžeme povedať, že ide tiež o krtkovského zombi Bodka.

Vznik[upraviť]

Elektrohydraulický mrtko v akcii

Aby mohol byť krtko oživený na mrtka, musí najprv skapať. To sa dá uskutočniť hneď niekoľkými spôsobmi, medzi najosvedčenejšie však patia lopata, brokovnica a Chuck Norris. Krtkove mŕtve telo môžeme už v tomto štádiu označiť za mrtka (s takými mrtkami sa môžeme stretnúť napr. na lesných cestách), avšak pretože samotný proces oživovania je len vo svojej polovici, nemožno ho označiť za mrtka absolútneho, ale iba za mrtka čiastočného.

Proces vytvárania absolútneho mrtka je ďalej trochu zložitejší, ako mrtka čiastočného. Tu prichádza na rad odborník ovládajúci zombifikáciu. Okrem nekromantov toto umenie ovládajú aj niektorí politici, ktorí dokážu i zo zdanlivo mŕtvych vecí urobiť niečo, čo vás bude ešte dlho strašiť v sne. Absolútny, teda zmŕtvýchvstaný mrtko, býva niekedy označovaný nepresným termínom zmrtko.

Povaha[upraviť]

Mrtko so svojou rodinou (tretí zľava, alebo sprava, prípadne uprostred

Vzhľadom k tomu, že mrtkovi bolo zakázané zomrieť, teda "ísť pod zem", snaží sa aspoň dostať pod zem všetko ostatné. Môžeme ho teda často vidieť s lopatkou, ako hĺbi v zemi jamu, určenú niektorej z jeho zamýšľaných koristí. Tento fakt si bohužiaľ mylne vyložilo Ministerstvo dopravy SR, ktoré tieto skupiny jám a dier nazvalo dial-nic-ou - (Zo známeho slovenského z Bratislavy do Žiliny a ďalej nič.

Pokiaľ mrtka stretnete, môžete sa mylne domnievať, že ide o obyčajného krtka, poznáte ho však podľa chrapľavého hlasu, počuteľného úsmevu a občasných záchvatov krvilačnosti. Niektorí mrtkovia tiež radi nosia modré nohavice (či už tangá, klasické, či s množstvom vreciek). Jeho mrtkovská povaha sa však naplno prejaví až v momente, keď vás taký mrtko uhryzne. Je tu totiž pravdepodobnosť, že z vás toto uhryznutie urobí mrtkodlaka. Obeť sa potom (podobne ako obete uhryznutia vlkodlaka) každý spln mení na zhybridnelú formu mrtka, ľahko zameniteľnú za obyčajného vykalenca.

Výskyt[upraviť]

Ručný mrtko

Zatiaľčo s čiastočnými mrtkami sa stretávame prakticky na každom rohu, naozajstní mrtkovia, mrtkovia absolútny, sú veľmi vzácny. Už len k ich vytvoreniu treba veľmi špecifické podmienky a keď už je absolútny mrtko na svete, často sa na verejnosti príliš neukazuje, rozhovory odmieta a namiesto toho si buduje pelech niekde v teple, nezriedka aj v trópoch. Dokáže však byť svojmu okoliu veľmi nebezpečný (rozumej pekná kurva), a preto, pokiaľ ho stretnete, neukazujte na neho prstom a nefoťte si ho, ale miesto toho utekajte, čo vám sily stačia!

Čiastočne reinkarnovaný krtko
Necyklopedické živočíchy

AlfBlchaBoborCapCicavecCigániDodogmaEmuFčelaFilckyHadHavranHyenaJežkoJóžin z bážinKomárKopytníkKrtkoKruté jablkoLevĽudoMačkaMakrelaMliečny tvorMandelinkaMapinguariMedveďMedvedík kukuričnýMorča obrovskéMyšMuchaNočný požieračOpicaOsaOtravník obyčajnýPakobylkaPapagájParoháčPijavicaPlytviakPotvorPesRádioaktívny hugoSarančatáSlonSomárSumecŠakalŠkrečokŠľachúňŠvábTopierŤavaTučniakTurulVeverkaVorvaňVyrhulaYetiZlatá rybkaŽralok lesný

Húpací koník.jpg