Autobus

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Done.png


Ak na vás pri dobiehaní na zastávke čaká autobus príliš ohľaduplne - takmer isto sú v ňom revízori.
Autobus
4609 1090421539344 1190651257 30242849 5292483 n.jpg
Ľudovia skomprimovaní do archívu „autobus.zip“

Autobus je tá najposvätnejšia vec - vozidlo pre každého autobusára.(pozn. Z trochu iného uhla pohľadu by sa dalo povedať, že autobus je prostriedok na terorizovanie ľudov, ktorí túžia po komfortnom cestovaní). V moderných dobách sa autobus používa na komprimovanie (tzv. „zazipovanie“) a prepravu väčšieho počtu ľudov.

Každý autobus má svoju neoceniteľnú kvalitu, ktorá je spojená s veľkou poruchovosťou a tiež hlukom. Je to preto, lebo autobusy patria spolu s disaurami a maďarsky hovoriacimi spoluobčanmi ako aj slovensky hovoriacimi spoluobčanmi, či rómskymi spoluobčanmi na Slovensku medzi ohrozené druhy. Autobus je ten dopravný prostriedok, ktorý sa vám potom ako mu ohľaduplne dáte prednosť pri vychádzaní zo zastávky pomstí svojou obligátnou šesťdesiatkou mimo obce a okorení vám to nápisom "Radosť cestovať" na zadnom okne.

Fizyjognómia autobusov[upraviť]

"V správach hovorili, že by každý, kto dnes vyrazí na cesty v tomto počasí, by mal mať so sebou reťaze, lopatu, deku, rozmrazovač, ťažné lano, baterku, hever a náhradné koleso...
no, vyzeral som ráno v autobuse ako úplný kokot..."

- Cestujúci

Exteriér[upraviť]

Bežné autobusy[upraviť]

Zvonku sa bežné autobusy javia nasledovne:

  • predok autobusu: je to väčšinou kusisko vzduchu obalený sklom a kúskami plechu. Za sklom možno vidieť väčšinou roletu so zástavkami futbalových mužstiev, ŠPZ na ktorej je slovenský štátny znak a nasratý ksicht akéhosi týpka, ktorý oblápa také veľké bakelitové koleso. Tento týpek sa zvykne prezývať, že autobusár. Okrem jeho ksichtu zvykne byť hlavne v mestách na prednom skle nalepených viacero ďalších ksichtov, ktoré autobusárovi zrejme nepatria, lebo majú v očiach strach. Predok autobusu končí pri kraji takých unavených dverí. Asi sú veľmi unavené, lebo keď sa majú otvoriť tak fučia.
  • trup autobusu: je to časť vozidla kde sú v skle a plechu obalené ďalšie ksichty. V mestách sú tie ksichty v trupe vrstvené vrstvené. Horná vrstva ksichtov má v očiach strach, dolná je asi už mŕtva, lebo neprítomne hľadí dopredu, alebo von, alebo nehľadí vôbec, lebo má pozatvárané oči. Trup autobusu obvykle končí niekde pri ďalších unavených dverách.
  • zadok autobusu: plechom s so sklom je obalený zbytok. Začína tam, kde končia unavené dvere. Sedia v ňom nejakí drzáni, lebo sú vždy zadkom smerom von. Takže zadnú stranu autobusu ľahko identifikujeme podľa toho, že je to kusisko vzduchu obalený sklom a plechom a sú v ňom natlačené rite.

Nebežné autobusy[upraviť]

Nebežné autobusy mávajú (nie kývajú, ale vlastnia) zvonku aj:

  • V strede trupu taký bazmeg, ktorý spôsobí, že sa autobus do zákruty poberá postupne. Tento konštrukčný prvok volajú veľmi odborne že kĺb. Jabĺčko v tom kĺbe nie je. Napríklad v takom kolene má každý slušný ľudo aspom jedno jablko, no autobus je tam iba obalený nejakou koženkou. Konštruktéri vraj istú dobu uvažovali, že nevkusnú koženku nahradia riflovinou, no šéfovia im to zatrhli, lebo to bolo v komunizme a vraj vtedy boli rile drahé.
  • Sú aj autobusy, ktoré sú asi nepríčetné, hocikedy ujdú z linky a flákajú sa, a tak sú asi pre istotu zakvačené cez dve tyče na takých drôtoch, ktoré visia nad cestou. Konštruktéri to asi odkukali v rázovitej slovenskej obci Hornej Piteľovej, kde mávajú vo dvoroch na drôte cez reťaz takto zavesených psov. Psi sú menší, tak väčšinou visia iba na jednom drôte a ku krku im nedali tyčku, ale tú reťaz.

Interiér[upraviť]

Z dnuka autobusy budia dojem, že sa tam predsa žije. Keď doň vkráčate naďabíte na kamenný ksicht večšinou večne nasratého týpka, ktorý vás dnu nevpuistí, kým mu nevysolíte nejaké prachy. Ak solíte, idete ďalej.

Po prvých krokoch dovnútra a rozkuknutí okolo seba v bežnom prepravnom autobuse vidíte veľa hajzlového potrubia, ktoré je akési nedoriešené, lebo namiesto hajzlových mís potrubie beží okolo takých sedačiek. Postupne zistíte, že na tom potrubí ľudia dobrovoľne visia.

Niektoré sedačky v autobuse sú otočené smerom dopredu, ale občas sa nájdu aj také čo sú otočené oproti seba. Často sa stáva, že na tých štyroch sedačkách oproti seba sedia divné indivíduá, ktoré hrajú karty. Niekedy ale karty hrať nemôžu. Býva to vtedy, keď je autobus tak plný, že aj medzi týmito sedačkami stoja ľudia, ktorí potom sediacim prdia do tvárí.

Kapacita[upraviť]

"Veľa ľudí sa všade dobre zmestí."

- cestujúci

Pri „zipovaní“ ľudov do autobusu sa využíva pravidlo, že autobus nie je nikdy taký plný, že sa tam nevojde ešte jeden ľudo. Z čoho vyplýva, že autobus ma nekonečnú kapacitu.

Kapacita autobusu sa zapisuje matematickým vzorcom [math]\displaystyle{ C = n + 1 }[/math] čo znamená „Do autobusu sa zmestí n + 1 ľudí“.

Zákon kapacity autobusu hovorí, že „ak sa do autobusu dokáže zmestiť n ľudí, tak sa tam zmestí aj n + 1 ľudí“.

Aróma v autobuse[upraviť]

Podľa arómy v autobuse sa dá určiť prevažné zastúpenie pasažierov. V lete počas veľkých horúčav, keď aj Autobusár nápadne pripomína farbu, ktorá signalizuje na semafore pokyn stoj sa aróma umocňuje. Tu vzniká aj márna snaha ľudí zmierniť výraznosť arómy otváraním okienok, prípadne aj šoférovým bonusovým vetraním - otvorené unavené dvere počas jazdy (hlavne za predpokladu že autobus nie je úplne plný). Aróma v autobuse sa týka každého pravoverného busistu, ktorý si ju stráži, a pri akejkoľvek poznámke na adresu arómy je schopný sa neuveriteľne rozzúriť a drzo odpovedať, o čom svedčí aj tento dialóg:

"Hééj voľačo ti tu smrdí"

- Pasažier (pozn. tmavší sfetovaný, aromatický jedinec)

"Vyjdi von a prestane !!! TY KOKOT !!!"

- šofér Braňo
Scéna z filmu Autobus znova zabíjal

Filmy s autobusovou tematikou[upraviť]

Na Slovensku bolo natočených niekoľko filmov, v ktorých hrali hlavnú úlohu autobusy.

Autobusová doprava
Autobusy: Liorbus A380 | Vrakosa | Írskybus | Ikarus 280 | Autobusy DPMB Vrakosa.jpg
Dopravcovia: Slovenská autobusová doprava | DPMK | Dopravný podnik Bratislava | Arriva Liorbus | Eurobus Košice | Prepravný prieskum SAD
Druhy autobusovej dopravy: MHD | Prímestská doprava | Diaľková doprava
Ľudia: Autobusár | Revízor | Výroky autobusárov
Iné veci súvisiace s autobusovou dopravou: Cestovný poriadok | Zastávka | Teleportačná jama | Dopravno-zábavný podnik Bratislava