Artuš

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Kráľ Artuš
Arthorius Lucius Castus Uter Pendragon I.
Artuš

Richard Sulík dôrazne upozorňuje, že až do vynesenia verdiktu komisie nie je isté, či táto socha je Artuš.
Narodenie 5. júna 434
Anglicko
Známy vďaka kráľ a zjednotiteľ keltských kmeňov
Manželka Guenevera
Deti Mordred

Toto je ľudo, alebo aj nadľudo z Necyklopédie

Artuš rád jazdí na koňoch.

Arthorius Lucius Castus Uter Pendragon I., skrátene iba Artuš (narodený 5. júna 434) je slávny anglický kráľ a zjednotiteľ keltských kmeňov, ktorý Britániu vždy ochraňuje pred ľuďmi, ktorí nie sú z Británie. Je známy svojou schopnosťou vyťahovať z kameňov železné predmety, obzvlášť meče. V roku 2007 v tejto disciplíne vyhral súťaž Britain's Got Talent (obdoba Slovensko má talent a talentmaniaci tiež).

Život[upraviť]

Kariéru začal vytiahnutím svojho starého meča za kameňa, do ktorého ho zapichla jeho opitá exmanželka, keď sa stavila, že ho zlomí (odtiaľ Excalibur). Bojoval ním (mečom) najmä proti SaSom, ktorí ho za to nenávidia dodnes. Keďže kone v Británii vtedy mali len Rimania, používal prevažne ťavy (angl. camel) a preto sa jeho hrad volal Camelot (Ťaví hrad). Preslávil sa aj popíjaním okolo okrúhleho stola a hľadaním Holého Grálu, ktorý sa mu údajne kdesi stratil, hoci nikdy nebolo celkom jasné, čo sa to vlastne stratilo. Problémy mal popri SaSoch aj s Lancelotom, ktorý mu omylom pretiahol manželku Gunevru. Zmieniť treba aj čarodejníka MečiaraMerlina, ktorý v tom tiež zohnal nejakú úlohu.

Našťastie to syr Parsifal dal všetko do poriadku. Prišiel do boja s holým grálom, z ktorého šiel strach, a sily dobra zvíťazili, hoci Artuš pritom zomrel a bol odvezený na akési jazero na ostrov Avalon (to nie značka kozmetiky), kde žije (prečo je to reálne, viď heslo Ježid) dodnes. Keďže šlo o veľké jazero a nevieme ani presne, ktoré to vlastne bolo, a v Británii je veľa jazerov, nikto sa s ním odvtedy nestretol.

Lingvistické otázky[upraviť]

Je zaujímavé, že Angličania používajú pre tohto výnimočného kráľa úplne obyčajné meno Arthur. Veď Artúrom môže byť každý kokot ale Artuš (je)bol len jeden. Pritom majú k dispozícii ľubozvučné slovenské meno, ktoré by ani ako Arthush neznelo zle. Navyše, portugalská prípona "uš" robí meno príťažlivým aj pre štvorpercentnú menšinu: pupuš Artuš duduš Santuš. Preto v slovenčine jednoznačne používajme tvar Artuš.

Názor Richarda Sulíka na Artuša[upraviť]

"Riško, ty len drž balónik a čakaj."

- I. Radičová

Drogový someliér a vrchný arbiter NR SR v otázkach kráľov, Richard Sulík, vydal k tomuto prípadu nasledovné vyhlásenie:

"Artuša nemôžeme nazývať kráľom, pretože nepoznáme dátum jeho korunovácie a ani nevieme, kto a čím ho korunoval. Urážalo by to aj iné národy, napríklad SaSov, pretože ani nevieme, či Artuš bol starým Angličanom. Videl som americký film, v ktorom bol Artuš SaSom a iný, v ktorom bol Rimanom. Rovnako pochybujem, že bolo možné zapichnúť meč do kameňa bez toho, aby sa zlomil. Preto som zostavil odbornú komisiu, ktorá preskúma všetky tieto aspekty, preskúma Artušove sochy, či sa na nich nenachádzajú fašistické symboly, či oblečenie, výstroj a výzbroj občana Artuša sú dostatočne dobové, či Artuš nevykonal nejaký nevhodný čin, napr. potieranie náboženského presvedčenia, a následne rozhodnú o prípadnom odstránení alebo dočasnom (dovolebnom) prekrytí nevodných prvkov, alebo o odstránení celej sochy."

Rodinný život[upraviť]

V roku 498 sa Arthorius Lucius Castus Uter Pendragon I. oženil s keltskou privilegovanou princeznou Gueneverou. Majú spolu syna Malcolma a dcéru Svätožižnu, ktorá sa neskôr vydala za Svätopluka.

Chuckn.jpg

Chuck Norris
ArtušAttilaBatmanAlžbeta BáthoryováJack BauerIvo A. BendaNapoleon BonaparteBuffalo BélaJúlius CézarLara CroftProfesor DawkinsJohnny DeadDrakulaDong Xian MiaouFantomasGRScBear GryllsMcGyverAdolf HitlerDr. HouseIron ManThe IvanJack rozpar-ováčMichael JacksonJóžin z bážinRhodský KolosKrištof KolumbusKostradamusJozef PáterovičBáťuška PutinOld ShatterhandSanta ClausSanta IštváňBaba VangaVincent VeneraWinnetouDarth VaderTašunka VitkoTlapák Umba Gula

Jesus Mugshot.jpg