Špiritus

Zo stránky Necyklopedia
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Done.png


"In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti"

- Kresťanský prípitok

"Polnočná závodná cesta, kvílenie rýchlych kolies, polnočná závodná cesta, tak jazdí špiritus"

- text skupiny Katapult
Špiritus
Špiritus.jpg
Nápoj pripravený na špiriristickú seánsu.

Špiritus obľúbený nápoj kresťanov, špiristov a starých Slovákov en bloc. Vplyv tohoto nápoja umožňuje vidieť duchov, čo je dôvodom , prečo sa aj duch volá spiritus[1]. Nefilozofujme preto, či bolo skôr vajce alebo vaječný koňak sliepka, resp. či bol skôr Spiritus Sancti alebo špiritus. Jeden bez druhého (aj keď sú obidva prvočísla!) nemôžu existovať.

Pôvod a etymológia[upraviť]

Slovo spiritus znamená aj alkohol, aj ducha (od slova dúchať), čo, samozrejme, nie je náhoda. Alkoholové kvasenie a destilácia tu boli skôr (problém vajca a sliepky sa alkoholu netýka). Jeho duchovný rozmer však spočiatku (v Starom zákone) nebol známy. Zmenilo to až nepoškvrnené záhadné počatie Panny Márie. Dotyčná „panna“ si nepamätala ako k počatiu došlo (toto je jasný dôkaz pre všetkých pochybovačov). Jediné, čo si spomínala bolo, že na ňu zostúpil Svätý Špiritus a potom jej bolo dobre (tzv. Panna Mária Radostná). Teda dobre až do rána, keď na ňu zostúpili dovtedy nepoznané bolesti (tzv. Panna Mária Sedembolestná, ktorá je patrónkou Slovenska, najmä Hriňovej, čo tiež nemôže byť náhoda). Od tejto pamätnej udalosti sa Špiritus Svätý (resp. Duch Svätý) stal medzi kresťancami veľmi populárnym a ovládol celé duchhovno.

Využitie[upraviť]

Požitie primeraného množstva tohto nápoja spôsobí, že dotyčný začne špiritizovať, čiže produkovať duchovno, múdro, vtipno a podobne, čomu hovoríme "bohatý spirituálny život". Požívanie špiritusu sa v tejto fáze nazýva inšpirácia (vo význame „špiritus dnu“). Po požití ďalších kvánt (viď kvantovú matematiku GRSc. Járaya) špiritusu sa zjavujú prví duchovia. Požívanie treba ukončiť skôr, ako nastane iný latinský fenomén nazývaný Delírium Tremens alebo ako dôjde k rôznym nechutným zvrátenostiam (odborne exšpirácia, čiže „špiritus von“).

Ľudovia, ktorí vedú takýto život sa nazývajú spirituálni bratia, skrátene špirituáli a od ostatných sa snažia odlíšiť špecifickým habitom.

Zneužitie[upraviť]

Nápoj sa občas zneužíva na dezinfekciu rán, čistenie škvŕn či dokonca býva pálený vo varičoch. Nieže by sa na to nehodil (hodí sa na čokoľvek), je to však škoda.

Zneužívaním je akékoľvek používanie špiritusu namiesto požívania. Preto aj mnohé manažmenty zakazujú vo firmách alkohol v pracovnej dobe používať (požívanie ostáva povolené, pretože to robí aj generálny riaditeľ). Pokiaľ ide o dezinfekčné vlastnosti, najlepšie je špiritus využívať na dezinfekciu zvnútra, tzv. otrávenie červíka. Pri použití zvonku dochádza k jeho zbytočnému vyparovaniu, z čoho majú radosť nanajvýš muchy, na čo každý duchhovne založený ľudo serie.

Metylalkohohol[upraviť]

Nevyriešenou otázkou ostáva, či aj metyl je špiritusom:

  • V jeho prospech hovorí, že aj po jeho požití nie je možné uvidieť okrem Ducha Svätého skoro až úplne nič, ba dokonca sa tvrdí, že je možné absolvovať prijímacie skúšky pred bránou u Svätého Petra.
  • V neprospech metylu hovorí zas to, že nie isté, nakoľko slepý môže toho Ducha vidieť.

Navyše, je notoricky známe, že ľudí pitie metylu nebaví a bývajú z neho otrávení. Už ich vôbec nebaví ich chľastať od vidím, do nevidím a ešte aj zato platiť. Celkovo vedecko-výskumný tím Necyklopédie pitie metylu skôr neodporúča ako áno... skôr už asi teda nie.

Poznámky[upraviť]

  1. Kolegovia z českej Necyklopédie poukazujú aj na názov boha Hospodin, ktorý naznačuje, na ktorom mieste sa Boh najčastejšie zdržiava, resp. kde býva najčastejšie spozorovaný.
Alkohol určite nie je nevyhnutnou súčasťou Slovenska, no nájde sa ho trochu aj na NECYKLOPÉDII. Superior.png
Alcoholic.jpg

Logistika
AlkopilotChlastKrčmaPapučaPoldeciŠtamperlíkSlopobúdkaSmäd

Produkty
AlpaBecherovkaBorovičkaBorovičkaMojsej vodkaOkenaPivoRíbezľaRumSlivovicaVodkaVínoČučoŠpiritus

Alkoholický socializmus
AbstinentAlkohol v práciAlkoholizmusBurčákový nosKorheľ stálesmädnýLiehovistiMajstri meditácieNevinofobiaOknoOzembuchOchltOžranRuská JogaŠenkár nedolievavýŠenkár pančovanýŽrádlo
Drunk.jpg BanánBryndzaCibulaCigaretyCukorDžúsDyňaGebuzinaGyrosGulášHaluškyHamburgerHotdogHovädoChliebJedKeksyKokosKumpaoKvargľaKvasená kapustaLángošLečoMedMlátoMliekoMäsoMozartove guleMuchotrávka zelenáPizzaPrasaRybie filéSamove zásobníkySviečkováŠiškyŠnicleŠpiritusSušienkyTalkneTreska v majonézeVšehodžúsUhorkaUchotrávka zelenáVajciaZemiakZyklonádaŽinčica

Súvislosti: GastropatGrgGrcPrdChlastLietajúce špagetové monštrumMikrovlnkaPetr NovotnýNápojový lístokZvracanie
Bryndza.jpg