Väzenie

Zo stránky Necyklopedia
(Presmerované z Árešt)
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie

"Tak pán Černák, máte tu toho celkom peknú zbierku, krádeže, výpalníctvo, výtržníctvo, obťažovanie, vydieranie, vražda, vražda, vražda..."

- Predseda senátu Krajského súdu v BB

"Viete pán sudca, kým človek zistí, čo mu ide najlepšie..."

- Mikuláš Černák

Väzenie alebo aj basa je slangový termit pre zdravotnícke zariadenia, v ktorých sa vykonáva nútená, štátom platená dovolenka.

Toto je basa...

História[upraviť]

Nútené dovolenkovanie má vo svete tradíciu. Dalo by sa povedať, že je tu odnepamäti, pretože už každý strevoveký hrad mal hladomoreň či žalár, ako sa tomu vtedy hovorilo. Prvé z uvedených malo okrem celkového zkludnenia organizmu jedinca tiež slúžiť n boji s obezitou. Bohužial, súčasné predpisy Európskej únie už nedovoľujú kombinovať funkciu relaxačnú s odtučňovacou, lebo evidencia liečebných procedúr je chaotická a poisťovne to nechcú preplácať.

...aj toto je basa...

Bohumilý účel[upraviť]

Väzenia sú spoločnosti veľmi prospešné a preto sa na ich prevádzku vynakladá čoraz viac peňazí. Investované prostriedky sa následne vrátia v úsporách v zdravotníctve a v možnostiach poskytnúť zamestnanie viacerým štátnym zamestnancom.

...toto tiež...

Relaxácia[upraviť]

Hlavným účelom je zbavovať ľudí prílišného stresu, ktorý sa v nich nahromadil. Vezmite si napríklad obyčajného pouličného mága, ktorý vám na hlavnej stanici v Paštikárni dokáže odčarovať peňaženku aj s mobilom, bez toho aby ste si to všimli. Vystúpenie pred toľkými ľuďmi je veľmi stresujúce, a keď kúzlo nevyjde úplne presne, dostaví sa fau pax a hambiaci človek by sa najradšej rýchlo niekam schoval. Načo teda uteká, prediera sa davom, za ním utekajú smejúci sa ľudia, ktorí čaro prekukli a potom tiež polícia, ktorá sa zúčastní každej naháňačky, ktorá sa naskytne. Po predchádzajúce naháňačke a strese, okorenenej pár drobnými odreniny od pendreku a policajnej služobnej pištole je dotyčný predvedený pred súd. A to je ďalší stresujúce faktor, pouličný kúzelník sa klepe jak osika, nevie čo povedať, nezriedka sú prítomné aj televízne kamery a on na sebe napríklad nemá ani mejkap, aby mohol zakryť kruhy pod očami, pretože sa v noci nevyspal. Navyše sa mu napríklad chce aj srať, čo nie je vôbec neobvyklé. Keď ale všetky útrapy skončia a umelec sa dostáva na novú adresu, jeho stres razom mizne. Prostredie je čisté, vľúdne a plné priateľských ľudí. Napríklad onen obrovitý černoch, ktorý mu v sprche ukázal svoje romantické tetovanie na pravej slabine a vedro vazelíny, ten je naozaj na zjedenie. A náš mág má šťastie, že zdieľa izbu práve s ním.

...ale aj toto je basa

Rekvalifikácia[upraviť]

Často podceňovanou, no nemenej dôležitou úlohou nútenej dovolenky je zvýšenie kvalifikácie alebo rekvalifikačný kurz ako taký. Náš pouličný 'mág' sa stretne s kolegami, nadviaže nové priateľstvá a strategické partnerstvá, naučia sa nové triky a po dovolenke pracuje s oveľa väčšou efektivitou. Odmena v podobe potlesku turistov po prázdnych vreckách je mu tou najväčšou satisfakciou.

Ovšem nezriedka sa práve v bez stresovom období ukáže, že dotyčný má vlohy aj pre iné veci. Náš umelec môže napríklad zistiť, že jeho šikovné prsty zvládnu rovnako tak dobre porcovať mäso. Alebo vie vrhať nožom, prípadne v sebe napríklad objavia schopnosti kresliť rovnako pekné bankovky ako Európska centrálna banka. A akonáhle sa dostane späť, razom si na novo nadobudnuté skúsenosti spomenie a hneď je na svete veselšie.

Umiestenie sanatórií[upraviť]

Asi najznámejším sanatóriom je to v Leopoldove. Ako už názov evokuje, jedná sa o oázu pokoja, kde sa pacienti pod vľúdnym vedením zenových majstrov učia splynúť s majstrom Leopoldom a dosiahnuť nirvány. Bohužiaľ, niektorí stresovaní jedinci nie sú schopní sa natoľko upokojiť, aby konečne uľavili svojej zmučenej duši a utekajú. A práve preto sú tu statní ošetrovatelia, ktorí ho humánne odchytia, napríklad rotačným guľometom, či odstreľovačskou puškou a vrátia ho do cely.

Ďalšia slávna väznica je v Ilave. Ďalšie sesterské zariadenia má v Trenčíne Opatovciach, Ružomberku, Sučanoch, Sabinove či Košiciach. Za vyslovenú oázu pokoja potom môžeme smelo označiť Justičný palác v Bratislave. Z exotických destinácií, kam sa našinec môže ísť rekreovať menujme napríklad Abu-Graib v Iraku či Guantánamo na Kube.

Jeden - dva o base...[upraviť]

Ministerská kontrola príde na inšpekciu do väzenia. Brána dokorán otvorená, žiadne stráže, mreže odomknuté, cely bez zámkov a všetci ticho sedia na svojich miestach. Pýtajú sa riaditeľa väzenia, ako sa mu to podarilo.

- Jednoducho, dal som na celách zaviesť internet.


Príde žena do väzenia a hovorí bacharovi:

- Nemohli by ste môjmu mužovi dať nejakú ľahšiu prácu?

- Myslíte si, že nalepovanie známok je ťažká práca?

- Nalepovanie? Mne hovoril, že kope tunel či čo.